רוצים להיות סופר פרפורמרים? במצגת הבאה שלכם תקצו זמן לקהל לשאול שאלות

כן, אני יודעת, זה מלחיץ, אבל הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתכונן לחלק ה"חופשי" יותר של המצגת..

כדי ליצור מעורבות גבוהה של הקהל ולהטמיע את המסרים שלכם, חשוב להקדיש חלק מסוים מהפרזנטציה לשאילת שאלות וקבלת תשובות. יש כאלה, שכדי שלא להתמודד עם אלמנט ה"לא נודע", פשוט דוחפים עוד שקף למצגת שמסכם כמה שאלות נפוצות ותשובות. אני ממש נגד הכנת שקף כזה, מכיוון שהוא די משעמם ולא ממש מעורר את הקהל לחשיבה אינטראקטיבית. מצגת טובה היא כזו, שמאפשרת דיאלוג דו כיווני ועוזרת לקהל להתחבר עם המסר. נכון, זה מלחיץ, אבל אפשר להתכונן מראש, כדי שלא "ליפול" לבורות, וכדי שניתן יהיה למנף את אמינות המסרים.

מוכנים? הנה כמה טיפים:

מגדירים מטרות אם עומדת לנגד עינכם כל הזמן המטרה שלשמה אתם מציגים, קל יותר לענות על תשובות, מפתיעות ככל שתהיינה. ולכן כל תשובה שאתם עומדים לספק, צריכה לקדם אתכם אל עבר מטרה זו.

מתכוננים היטב ומכינים שאלות מראש אף פעם לא מזיק להיות מוכנים "מדי". כדי להבטיח שלא "להירדם בשמירה" כדאי לחשוב על שאלות שהקהל עשוי לשאול והתכוננו היטב. אני הייתי עושה סשן שאלות/תשובות עם קהל כלשהו או קולגות מהעבודה (או אפילו משפחה) לפני שעולה על הבמה, הפידבק שקיבלתי תמיד עזר לי לשפר את יכולות הנאום שלי.

שותקים במקומות הנכונים שתיקה הינה כלי עוצמתי וזה ממש מעולה להשתהות כמה שניות לפני שעונים על שאלה. מענה מהיר מדי יכול ליצור תחושה של הגנתיות. אני מציעה לכם לספור לפחות 3 שניות בכל פעם לפני שאתם עונים על שאלה.

חשוב שתוודאו מול הקהל שתשובתכם ענתה על הצורך ממש חשוב לפתח הרגל שבודק את עצמכם מול הקהל, האם הם מרוצים מהתשובה, זה נותן לקהל תחושה שנתנו מענה לצרכיו.

תתכוננו עם מענה גם לשאלות פחות אוהדות לפעמים אנחנו נאלצים לעמוד מול קהל מתחכם, או כאלה שרוצים להישמע יותר חכמים מאיתנו ולגנוב את הפוקוס. חשוב לשים את הרגשות בצד, וגם לאותם אלה שמנסים לערער לנו את הביטחון, יש לענות באופן מקצועי. כאן אין צורך לוודא אם עניתם על השאלה..

 

ולסיום – צרו סיום חשוב לסכם בכמה משפטים את מה שהיה ולא לשכוח להודות לקהל על הזמן ותשומת הלב.

ולסיכום מתן במה לשאלות ותשובות משפרת משמעותית את חווית הלמידה של הקהל. חשוב להשקיע את אותו המאמץ והמסירות לתכנון וביצוע של מערך זה, ואין ספק שזה יהפוך את החוויה להרבה יותר שלמה, ולמסר להיטמע ולהיזכר באופן הרבה יותר אפקטיבי.

 

מקווה שעזרתי, ושתקחו משהו שיעזור לכם במצגת הבאה שלכם.

שירלי