ברכה לשנה אזרחית חדשה

ביום שני האחרון הזמין אותי שלומי, חבר טוב שלי, לארוע בשם "יוזמים עתיד". תשעה יזמים עלו על הבמה והציגו את היוזמות החברתיות שלהם בסגנון הרצאת Ted. היוזמות היו מגוונות: איילת שמש הציגה את פרוייקט "הפרפרים של עומר", שהחל בעקבות מותה של ילדתה עומר בטיול בנפאל, ירדן בן יוסף סיפר על חמ"ל ההסברה שהקים במרכז הבינתחומי בהרצליה בעזרת מאות סטודנטים דוברי שפות שונות, רוית הללי אלון סיפרה על פרויקט "כרובית", המספק ארוחות חג למשפחות נזקקות, עדי לוסטיג ספרה על מאבקה למען חוף פלמחים ואחרים.

 

הסיפורים היו מרגשים כולם כי החלו כרעיון קטן והתפתחו למימדים שהיזמים עצמם אפילו לא חלמו עליהם. הצמידים של עומר כבר הגיעו לעשרות אלפי אנשים ברחבי העולם, חמ"ל ההסברה האזרחי של ירדן בר יוסף הפך לחמ"ל ההסברה האזרחי הגדול בארץ, הארוחות של "כרובית" כבר עושות את דרכן לכמאה אלף משפחות מדי חג. כל הסיפורים מרגשים, מעוררי השראה ומעוררי הערכה ליזמים ולמתנדבים.

 

דבר אחד היה משותף לכולם באופן ההצגה שלהם: כולם החלו בסיפור. אף אחד מהם לא עלה על הבמה והחל להסביר מה המיזם שלו עושה. כל אחד מהם החל בנקודה שבה צץ הרעיון – בדר"כ בעיה שנתקל בה או מקרה שקרה במסגרת המיזם ודרכו הבנו את פעילות המיזם.

 

בזכות הסיפורים נשאבנו לכל אחת מההרצאות. הסיפורים הללו עוררו אצלנו רגש וגרמו לנו להקשיב. בסיום הסיפור כבר היה לנו ברור על איזה צורך עונה המיזם ומה הוא מספק.

כשאני עובדת עם יזמים אני תמיד מבקשת מהם לפתוח בסיפור: "ספר לי איך הכל התחיל. איך חשבת בכלל על הרעיון"? בהרבה מקרים זה נראה להם בזבוז זמן: "יש לי עשר דקות להרצות, נראה לך שאני הולך לספר סיפור עכשיו?!" ואני מתעקשת. כי סיפור גורם לנו להקשיב וזה הדבר הראשון שאנחנו מבקשים ממישהו שפוגש הרבה יזמים עם רעיונות פרועים – שיקשיב לנו. הסיפור יכול להיות ממש קצר, עד דקה אבל דרכו הוא יוכל להבין את הבעיה והפתרון שאתם מספקים.

 

אז זו היתה תובנה שקשורה לפרזנטציות כי זה הרי בלוג פרזנטציות… אבל יותר חשוב מזה: כל האנשים שעמדו על הבמה וסיפרו את סיפור המיזם שלהם העבירו לנו את המסר שכל אחד יכול להשפיע, כל אחד מאתנו יכול לגרום לשינוי. זה מתחיל מרעיון קטן שצץ לנו כי נתקלנו בבעיה או ראינו מישהו שנתקל בבעיה כלשהי, אנחנו מצמיחים אותו לבד, ואז מצטרפים אנשים נוספים שרוצים גם הם לתת והנה אחרי פרק זמן לא ארוך, אותו רעיון הופך למיזם שמשפיע על אנשים רבים, גורם להם להבין שמישהו חשב עליהם וזה עושה להם טוב. ובעצם לא רק להם, גם למתנדבים עצמם.

אז אני מזמינה אתכם שהשנה זו תהיה השנה שלכם – שנה שבה תצמיחו רעיונות קטנים למיזמים משפיעים.

באהבה, שירלי

 

«